Zábery mesiaca 2020


December 2020 - Hrdziak lesný (lat. Clethrionomys glareolus)

November 2020 - Vlk s koristou

Október 2020 - Súboj obrovských medvedov

September 2020 - Jelen v ruji

August 2020 - Srnec v ruji

Júl 2020 - Myšiarka ušatá (Asio otus)

Možno ste už tiež vecer poculi podobné pískanie? Ide o prejav mládat zákonom chránenej sovy, myšiarky ušatej. Mladé sovy pískaním privolávajú rodicov aby ich nakrmili. Myšiarka ušatá je stredne velký druh sovy z celade sovovitých hnedého a cierneho sfarbenia s charakteristickým predlženým operením okolo ušných otvorov, vdaka ktorému získala svoj názov v mnohých svetových jazykoch. V jej potrave sa najcastejšie objavujú hlodavce, ale požiera aj iné cicavce, menšie druhy vtákov a hmyz. Na hniezdenie najcastejšie využíva hniezda krkavcovitých vtákov.


Jún 2020 - Vodnár potocný (lat. Cinclus cinclus)

Mládatká vyletené z hniezda skúšajú krídelká. Intenzívne ich volá jeden z rodicov.


Máj 2020 - Medvedica spása lesné byliny

Zelená vegetácia, prevažne tráva a lesné byliny tvoria jar a v skorom lete významnú cast potravy medvedov. Nebyt ruje, ktorá u nich práve prebieha, vedú vcelku nudný život. Medvede sa bud pasú na tráve ako ovce, alebo niekde zalezené spia. Táto medvedica sa zdržiava na malých zarastených lúkach s potôcikom.


Apríl 2020 - Macka lesná (Felis silvestris)

Nájdeme ju všade, kde sa zachovali staršie lesné komplexy s dostatkom dutín ci nôr po iných zvieratách. Pre macku divú sú typické zmiešané a listnaté lesy v podhorí alebo vo vrchovinách.


Marec 2020 - Uralka, Kuvícek a Sova lesná

Zaciatok jari je v znamení sov. Vo väcšine prípadov som ich našiel vdaka škriekajúcim sojkám. Sojky tieto nocné vtáky v lese vyslovene neznášajú.


Február 2020 - Sova lesná (lat. Strix aluco)

Január 2020 - Oddychujúce jelene