Jeleňov budú poľovníci strieľať až do polovice februára.

Kto ma pozná vie, že mojim životným koníčkom je filmovanie zvierat. Nafilmovať či nafotiť na Slovensku divoké zvieratá z blízka je veľmi ťažké. Nejde to ani v národných parkoch, kde by sa to priam očakávalo.
Prečo nás zvieratá v národných parkoch v Afrike či v Amerike pustia doslova na niekoľko centimetrov? Prečo to nejde tu, v strednej Európe? Prečo tu na Slovensku srnec, jeleň, líška alebo každý ďalší divoký tvor ihneď ako spozoruje človeka, beží ako o život? Máme tu ohromné množstvo zvierat, mali by sme ich vidieť všade. Prečo sa s nimi stretávame prevažne v noci? Prečo myšiak sediaci na strome pri ceste odletí hneď ako pri ňom zastavíme auto?
Dôvod je jasný. Každý jeden jeleň, srnec, diviak, jazvec, kuna, kačka, sojka, holub... je určený k zastreleniu.
Zvieratá sa snažia stať sa pre nás ľudí neviditeľné.
Jelene, diviaky a ďalšie zvery, ktoré tak ako ľudia potrebujú v priebehu dňa v pravidelných intervaloch potravu, sa postupom času stali nočnými tvormi. Cez deň sa maximálne nakŕmia niekde v húštinách a nie na lúkach či okrajoch lesa, ako by to bolo prirodzené.

Zviera, ktoré raz videlo ako sa člen jeho stáda zakrvavený zrútil po výstrele na zem, bude tieto zážitky odovzdávať ďalším generáciám. Podľa nemeckých vedcov, ako o tom informoval denník Die Welt už v roku 2010, to funguje bez slov. Hrôza z človeka preniká zvieratám do génov. Genetický kód prenáša na ďalšiu generáciu okrem telesných znakov do istej miery aj skúsenosti.

Z nedávnej minulosti si pamätám, že lovecká sezóna väčšiny zvierat končila na Silvestra. Do 15.5. mali aspoň niektoré zvieratá takmer pol roka pokoj.
Dnes je na Slovensku možné loviť diviaky celoročne. Zdôvodňuje sa to ich premnožením. Na druhej strane je paradoxne na Slovensku možné loviť ich najväčšieho prirodzeného predátora - vlka.
Ministerstvo pôdohospodárstva, ako ostatne v minulosti už niekoľko krát, „mimoriadne“ povolilo až do 15.2. lov jeleňov a danielov. Muflónov je možné dokonca loviť až do konca februára.
Kedy nastane v lesoch pokoj keď už ani v zime nie?
A to najlepšie záverom. Pamätám si na prípad, keď jeden môj známy našiel zhodený paroh jeleňa už 31.1. Sám mám takú skúsenosť 8.2. Prajem takémuto „úspešnému lovcovi jeleňa“ na Valentína veľa poľovníckych zážitkov!

Skúšali ste niekedy nafilmovať či vyfotiť zblízka na Slovensku jeleňa alebo iné divé zviera?
Zdá sa, že to budeme mať čoraz ťažšie...

Rasťo